Historia

Szczeglice

Państwo Polska
Województwo świętokrzyskie
Powiat staszowski
Gmina Bogoria
Liczba ludności (2006) 250
Strefa numeracyjna (+48) 15
Tablice rejestracyjne TSZ

 

Szczeglicewieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim, w gminie Bogoria.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego.

Historia

Kościół został tu erygowany przed 1326 rokiem (prawdopodobnie w XII wieku). Według tutejszych podań i legend, na samym początku stanęła tu wczesnogotycka kapliczka, którą postawił jeden z możnych, za uratowanie życia przed bandytami. Wokół kapliczki z czasem zaczęto dokonywać pochówku zmarłych.

W 1326 roku proboszczem parafii był Olesław. Około 1380 r. Jan Grot kantor krakowski rozbudował dotychczasową świątynię przez dodanie nawy. Kościół wzniesiono z kamienia wapiennego, wzmacniając jego konstrukcję przez skarpy boczne w tyle prezbiterium. Biskup T. Oborski z Krakowa uroczyście poświęcił kościół 22 lipca 1633 r. Pamiątkę tego wydarzenia stanowi płyta wmurowana w prezbiterium z napisem z roku 1638.

Wieś w 1629 roku należała do Stanisława Bystrzejowskiego. Na wsi tej według rejestru poborowego powiatu sandomierskiego z 1629 roku mieszkało: 6 chłopów, którzy gospodarowali na 2 i 1/4 łana, płacili oni 9 florenów podatku; 2 zagrodników z ogrodami, którzy płacili 1 floren polski i 2 grosze; 5 ubogich komorników, którzy płacili 1 floren i 10 groszy podatku oraz 6 zagrodników z ziemią, którzy płacili 4 floreny i 24 grosze podatku. Razem z tej miejscowości oddano 16 florenów i 6 groszy poboru.

25 stycznia 1864 potyczka kawalerii powstańców styczniowych powstańców styczniowych pod dowództwem rotmistrza Wojciecha Turskiego z oddziałem Kozaków. Walka zakończona rozbiciem oddziału powstańczego.

Zabytki: Kościół pw. św. Jerzego z XV/XVl w.

Wsie niedaleko Szczeglic

BogoriaBudyCeberDomaradziceGorzkówGrzybówJurkowiceJózefów WitowickiKiełczynaKolonia BogoriaKolonia PęcławiceKolonia PęcławskaKolonia Wysoki MałeŁagówkaMalkowiceMała WieśMiłoszowiceMoszynyNiedźwiedźPełczycePodlesiePrzyborowicePęcławice GórneRosołówkaUjazdekWagnerówkaWierzbkaWitowiceWola KiełczyńskaWola MalkowskaWolicaWysoki DużeWysoki MałeWysoki ŚrednieZagorzyceZimnowoda

Parafia św. Jerzego w Szczeglicach
Siedziba Szczeglice
Adres Szczeglice 28, 28-210 Bogoria
Data powołania 1326
 
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja sandomierska
Dekanat Klimontów
Kościół Kościół św. Jerzego w Szczeglicach
 
Proboszcz

Wikariusz
Ks. kanonik mgr Stanisław Józef Wiktor   (od 2000 roku)
 Ks. Jacek Grdeń (od 2008 roku)
 
Wspomnienie liturgiczne Św. Jerzego (23 kwietnia)
 Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.